Dodatkowy opis

Legenda awersu zaczyna i kończy się intrygującym znakiem, kółeczkiem z niecentrycznie umieszczoną kropką. Taki znak widnieje tylko na tym jednym orcie.

 

 

 

 

 

Zbiory. A.1: MNW NPO132697. Katalogi. A.1: WCN (32,275).

 

Ag, Ø: 30 mm, waga: 6.94-7.19 g

50.

Typ V

Odmiana 1.1b(II).1.2

 

Popiersie Zygmunta III Wazy zwrócone w prawo. Naramiennik z dwoma rzędami małych kółeczek, pomiędzy którymi umieszczone są rozety. Skrzydełko zawiera tylko rozety. Korona pięciokabłąkowa z siatkowym czepcem, bez klejnotów oraz z dwoma dużymi rozetami umieszczonymi na obu fleuronach. Jabłko bez dekoracji z dwoma pasami klejnotów. Król trzyma szeroki miecz o głowni z dwoma strudzinami. Zarękawie poliniowane. Szeroką szarfę tworzą trzy podłużne wypukłości umieszczone na kropkowym podłożu.   

 

Duże rozety widoczne w koronie posiadają trzy rozwidlone na końcu ramiona, połączone owalnym środkiem. Łańcuch orderu Złotego Runa zawiera krzesiwa zbudowane z dwóch kabłąków, których dłuższe końce są splecione i zawinięte do środka. Krzemień ogniwa nie występuje i jest zastąpiony przez podłużne sztyfty spinające ogniwa. Kokarda o trójkątnym kształcie zawiera w części centralnej owalną wypukłość, zakończona jest frędzlami i posiada mały węzeł. 

 
W legendę awersu wkomponowana jest cyfra 16 w owalu, wskazująca na wartość orta równą 16 groszy.