Dodatkowy opis

Na rewersie po bokach tarczy herbowej umieszczone są duże rozety, w które wplecione są pojedyncze wici roślinne zwinięte u góry w spiralę. Herb Snopek z widocznymi skosami. Data emisji przebita z 1620 roku. Oba rewersy są jednak inne niż w 004.

 

 

 

 

Zbiory. A.2: MNW NPO11536. Katalogi. A.1: Künker (183,1978)-Niemczyk (3,49).   

 

Ag, Ø: 30 mm, waga: 6.86-7.38 g

5.

Typ II

Odmiana 1a.2a.1.1

 

Popiersie Zygmunta III Wazy zwrócone w prawo. Naramiennik z dwoma rzędami małych kółeczek, pomiędzy którymi umieszczone są rozety. Skrzydełko zawiera tylko rozety. Korona dwukabłąkowa z punktowym czepcem, z jednym rzędem klejnotów oraz z trzema małymi rozetami. Dwie rozety umieszczone są na fleuronach, trzecia na lilii heraldycznej. Król trzyma wąski miecz o zwężającej się głowni z dwoma strudzinami. Zarękawie jest liniowe. Szarfę tworzą równoległe fałdy materii, pomiędzy którymi umieszczono dwa sznury pereł.  

 

Obręcz korony zbudowana jest z segmentów spiętych sztyftami i ozdobiona kamieniami szlachetnymi w kształcie rombów. Kokarda z dwoma wstęgami, dużą pętlą i małym węzłem. Każda wstęga posiada przypięty perełkowy łańcuszek i jest zakończona pojedynczym frędzlem. Łańcuch orderu Złotego Runa zawiera krzesiwa zbudowane z dwóch kabłąków, których krótkie końce są splecione. Krzemień tworzący wraz z krzesiwem ogniwo łańcucha, zawiera duży owalny kamień szlachetny, z którego wychodzą dwie wiązki promieni. 

 
Wszystkie znane egz. mają nieczytelne fragmenty powierzchni awersu - jabłko, część napierśnika - co uniemożliwia dokładne opisanie wymienionych elementów wizerunku króla.

Notowania

 

Odmiana rewersu Rok Aukcja Stan zachowania Cena uzyskana PLN
 
A.1 2012 AN Paweł Niemczyk, aukcja 3 3 21.000,0

 

II typ portretu