Dodatkowy opis

                                                                                                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

e-Aukcje. B.3: GNDM 5968294150.

 

Ag, Ø: 30 mm, waga: 6.26-7.36 g

33.b.

Typ IV

Odmiana 1b(I).2a(I).1a(I).1

 

Popiersie Zygmunta III Wazy zwrócone w prawo. Naramiennik z dwoma rzędami małych kółeczek, pomiędzy którymi umieszczone są rozety. Skrzydełko zawiera tylko rozety. Korona dwukabłąkowa z czepcem, z jednym rzędem klejnotów oraz z trzema rozetami. Po jednej rozecie umieszczono na każdym fleuronie, trzecia osadzona jest na lilii heraldycznej. Jabłko bez dekoracji z dwoma pasami klejnotów. Król trzyma wąski miecz o zwężającej się głowni z dwoma strudzinami. Zarękawie jest liniowe. Szarfę tworzą trzy równoległe linie ułożone na ażurowej powierzchni. 

 

Kokarda z dwoma złączonymi wstęgami zakończonymi perełkowym łańcuszkiem, bez węzła. Łańcuch orderu Złotego Runa zawiera krzesiwa zbudowane z dwóch kabłąków, których dłuższe końce są splecione i zawinięte do środka. Krzemień, który wraz z krzesiwem tworzy ogniwo łańcucha, zawiera duży owalny kamień szlachetny, z którego wychodzą dwie wiązki promieni. W pionowym pasie klejnorów jabłka umieszczono trzy rozety tworzące trzon krzyża. 

 

Awers występuje w stanie zachowania B., w którym mamy do czynienia z uszkodzoną powierzchnią monety. Pomiędzy mieczem a kokardą widoczne jest wypukłe wąskie zgrubienie powstałe na skutek pęknięcia stempla. Do pęknięcia zapewne doszło w początkowej fazie wybijania, gdyż znane są tylko trzy stemple rewersu połączone z nieuszkodzonym awersem. Uszkodzony awers był natomiast połączony aż z ośmioma stemplami rewersu. Do pęknięcia doszło podczas wybijania monety z użyciem rewersu B.2. Tylko w tym jednym przypadku znane są oba stany zachowania awersu.