3210.

Opis portretu na awersie

 

August III Wettyn przedstawiony jest na tynfach i ortach w prawym profilu w trzech rodzajach zbroi: karacenowej, antycznej i płytowej. W zbroi płytowej król portretowany jest z naramiennikiem z rzemiennymi, pionowymi paskami tzw. pteryges lub z naramiennikiem folgowym. 

Wizerunek Augusta III Wettyna w podstawowych rodzajach zbroi występujących na tynfach i ortach 

A. Zbroja karacenowa; B. Zbroja antyczna; C. Zbroja płytowa z naramiennikiem z rzemieniami; D. Zbroja płytowa z naramiennikiem folgowym

 

 

Wizerunki monarchy w karacenie przedstawiają króla w długiej peruce i zamkniętej koronie z narzuconym na zbroję paludamentem, który spięty jest na ramieniu zapinką. Na wstędze zawieszonej na szyi widoczny jest order Złotego Runa. Napierśnik zbroi wykończony jest pod szyją wygiętym kantem. Naramiennik widoczny jest z trzema rzemiennymi paskami. Korona w jakiej ukazany jest monarcha występuje bez czepca, z klejnotami lub perłami przytwierdzonymi do kabłąków. Do często spotykanych na ortach zalicza sie wizerunek Augusta III w antycznej zbroi. W 1753 roku pojawia się wizerunek, na którym król portretowany jest w zbroi płytowej nadal z naramiennikiem z pteryges. Zbroję okrywa płaszcz w taki sposób, że widoczne dwie jego fałdy, przednia i tylna spięte są na prawym ramieniu owalną broszą. Order Złotego Runa zawieszony jest na wstędze, której faktura przedstawiona jest za pomocą równoległych kreseczek. Korona w jakie przedstawiony jest król nie zmienia swojej formy i nadal jest to korona wielokabłąkowa z klejnotami i zdobioną obręczą. Późniejsze portrety pochodzące z lat 1754-1756 wzbogacone są dodaniem czepca, który król zakładał pod koronę. Krawędź napierśnika pod szyją zakończona jest lamówką, czyli paskiem blachy z nabitymi ozdobnymi guzami. Na niektórych wizerunkach widoczny jest fragment ości napierśnika. Naramiennik zawiera trzy lub cztery rzemienne paski o różnej długości i szerokości. W górnej części widoczny jest fragment płyty barkowej zakończonej centralnie pojedynczym nitem. W części portretów z lat 1754-1756 płyta barkowa jest ozdobiona maszkaronem z głową lwa. Pomiędzy naramiennikiem a fałdami płaszcza pojawia się niekiedy dolna krawędź skrzydełka. Na szyi króla widoczne są marszczone falbany kaftana.