Dodatkowy opis

Na awersie widoczny jest błąd w legendzie, zamiast SIGIS III widnieje skrót SIGISM. Szarfa widoczna jest w lustrzanym odbiciu do swojego normalnego położenia.

 

 

 

 

 

Katalogi. A.1: Numedux (2,45); A.4: WCN (17,250). e-Aukcje. A.1: WCN 167308; A.2: WCN 166581, WCN 183322.

 

Ag, Ø: 30 mm, waga: 6.44-6.74 g

146.

Typ XVI

Odmiana 1a(I).1a(I).1a(I).1

 

Popiersie Zygmunta III Wazy zwrócone w prawo. Naramiennik z dwoma rzędami małych kółeczek, pomiędzy którymi umieszczone są małe rozety. Skrzydełko zawiera takie same rozety. Korona czterokabłąkowa z owalami w przestrzeni międzykabłąkowej. Jabłko bez górnej pólkuli, z jednym pasem klejnotów wygiętym do góry. Dolna półkula pokryta ornamentem. Król trzyma w ręce szeroki miecz z jedną strudziną. Zarękawie poliniowane. Szarfa widoczna jest jako pojedynczy rząd kółeczek równoległy do ości napierśnika. 

 
Glob korony bez krzyża. Widoczna na jego miejscu rozeta jest znakiem kończącym legendę. Legendę rozpoczynają dwie rozety umieszczone jedna obok drugiej. Łańcuch orderu Złotego Runa zawiera krzesiwa, pomiędzy którymi umieszczone są pionowe sztyfty zamiast krzemienia. Krzyż jabłka osadzony jest bezpośrednio na poziomym pasie klejnotów, w którym rozety są położeniu crux deussata. Powierzchnia napierśnika pokryta jest nietypowym ornamentem, drobnymi kreseczkami, na które nałożone są duże, cienkie spirale.