Dodatkowy opis
Na rewersie po bokach tarczy herbowej umieszczone są inicjały II-VE Jakuba Jacobsona van Emden, zarządcy mennicy bydgoskiej. Herb Snopek z widocznymi skosami.
Zbiory. Nie występuje w żadnym państwowym zbiorze.
Ag, Ø: 30 mm, waga: 7.19 g
1.
Typ I
Odmiana 1a.1a(I).1.1
Popiersie Zygmunta III Wazy zwrócone w prawo. Naramiennik z dwoma rzędami małych kółeczek, pomiędzy którymi umieszczone są rozety. Skrzydełko zawiera tylko rozety. Korona czterokabłąkowa z siatkowym czepcem, z jednym rzędem klejnotów oraz z trzema rozetami. Dwie małe rozety umieszczone są na fleuronach. Trzecia rozeta - duża i trójramienna osadzona jest na lilii heraldycznej. Jabłko bez dekoracji z dwoma pasami klejnotów. Król trzyma wąski miecz o zwężającej się głowni z dwoma strudzinami. Zarękawie jest liniowe. Szarfę tworzą dwie równoległe fałdy materii, pomiędzy którymi umieszczono sznur pereł.
Obręcz korony zbudowana jest z segmentów spiętych sztyftami i ozdobiona kamieniami szlachetnymi w kształcie rombów. Kokarda z dwoma wstęgami, małą pętlą i dużym węzłem. Obie wstęgi zdobione są perełkowym łańcuszkiem. Łańcuch orderu Złotego Runa zawiera krzesiwa zbudowane z dwóch kabłąków, których krótkie końce są splecione. Krzemień tworzący wraz z krzesiwem ogniwo łańcucha, zawiera duży owalny kamień szlachetny, z którego wychodzą dwie wiązki promieni.
Jest to pierwszy ort koronny wybity na ziemiach polskich.
I typ portretu