Dodatkowy opis

Trzy różne warianty ogona z jakimi jest przedstawiony Orzeł na monecie nr 233.                                                                                                                   

 

Tarcza herbu Snopek jest owalna (1) w odmianie 1-4 rewersu, podczas gdy w odmianie 5 występuje w wariancie tarczy hiszpańskiej o prostej głowicy (2).

 

G.kr-233.

Typ II

Odmiana IX korony

Wariant z rozetami po bokach korony

 

Av. Na awersie widoczna jest pięciokabłąkowa korona z dużą stylizowaną rozetą na centralnym fleuronie. Boczne fleurony w postaci dużych kul. Rozety po bokach korony o pięciu wąskich, zaokrąglonych na końcu ramionach i pustym środku. Między każdą rozetą a obręczą korony umieszczony jest pojedynczy owal. Tytulatura w trzech wierszach. Rv. Na rewersie umieszczony jest centralnie ukoronowany Orzeł z rozpostartymi skrzydłami zwrócony w prawo. Na jego piersi widoczny jest Snopek w tarczy, herb rodowy Wazów. Pod Orłem herb Pilawa w tarczy hiszpańskiej o prostej krawędzi, znak podskarbiego wielkiego koronnego Baltazara Stanisławskiego. 

 

Ogon orła przedstawiony jest w trzech wariantach. Wariant 1. to ogon z krótkimi piórami na końcu. Lotki poprzedzające są krótkie i zakręcone ku górze. Wariant 2. to ogon ażurowy z dolnymi piórami wywiniętym na końcach na zewnątrz. Wariant. 3 to szeroki ażurowy ogon z parą lotek wygiętych w dół.